A není to tím, že bych neměl co dělat. A není to tím, že bych se nudil. Stránka vznikla
spíš jako reakce na dotazy čtenářů po dočtení knihy: „A co bude dál?“ Zatím správná odpověď zní:
„Co já vím?“
I když... něco tuším. Možná pár následujících příspěvků leccos naznačí...
Přeji příjemné počtení. Jo, a nikdo by neměl být zklamaný, že některé povídky jsou na pokračování. Třeba já zklamaný nejsem, ale je pravda, že mám trochu výhodu, jelikož alespoň tuším Co bude dál ;-).
Nové 18. prosince 2022
Takové krátké zamyšlení, jak se dá balancovat při adventní neděli...
10. července 2022
Pod stromečkem byly pouze mé dva dárky. Sáhl jsem po prvním a podal ho Katy.
„Dík, vezmi si i pro sebe, ať můžeme rozbalovat oba najednou.“
„Už tam zbyl jen jeden, a ten je taky tvůj.“
„Ty jsi taky slepoň, na tvém dárku přeci stojí stromeček!“
„To jako ta velká bedna je můj dárek?“ ani jsem nemusel hrát překvapeného. Překvapený jsem tedy byl. Opatrně jsem sundal stromeček z mého dárku a začal rozbalovat. Byl jsem tak zaujatý rozvazováním mašle, že jsem vůbec nevnímal nic jiného.
03. července 2022
„Tak jo, ale nejprve musíme zazpívat koledy, rozsvítit svíčky a sníst rybu.“
„Aha, ale jak jsem řekl, zpívat mi moc nejde. Koledy jsem naposledy zpíval s babičkou. Byla Němka, tak jsme zpívali O Tannenbaum . Bylo to dost děsné, nerozuměl jsem ani slovo. Myslel jsem, že se zpívá o cukroví, jelikož když jsme dozpívali, babička vytáhla ze špajzu obrovský tác plný dobrot.“
„Tak proč ses nezeptal o čem to je?“
26. června 2022
„Tiše a ochotně, purpura na plotně voní,“ začala tiše zpívat a já měl pocit, že jsem se vrátil o dvacet let zpět, do doby, kdy jsem byl malý kluk a těšil se na Ježíška.
„Krásně zpíváš. Pak, že nemáš hudební sluch,“ řekl jsem, když dozněl úvodní popěvek.
„To je jednoduchá písnička. Tu mi zpívala maminka. Vždycky jsme na Vánoce zpívali. Všichni tři – mamka, já a Tamten. Purpuru a White Christmas . Pak se rozdávaly dárky.“
„Nenech se rušit, zpívej dál,“ uvelebil jsem se na posteli. Voněla čistotou.
„Pokud se nepřidáš, sama nezpívám.“
„Pokazil bych ti Vánoce. Zpívám hůř, než přednáším.“
19. června 2022
„Něco jsem ti přinesl,“ postavil jsem malou plastovou krabičku před Katy.
„Fakt? To seš hodnej,“ sáhla po krabičce, zvídavě se na mě podívala a pak poodkryla víko. „Kalíšek? Kdes k němu přišel?“
„Dal mi ho Tamten, tedy tvůj táta.“
„To je vlastně jasné, moc možností není. Pochybuju, že ses mu znova vloupal do té jeho laboratoře.“
„To opravdu nehrozí. Už jsem dokapitánoval.“
„Ale role Kapitána ti slušela,“ mrkla na mě Katy.
12. června 2022
„Vždyť už jsem se omluvil,“ skoro jsem vykřikl. „Alespoň to glissando…“ naklonil jsem hlavu, podobně jako to dělá Katy, když žadoní.
Zabralo to. Na chvíli očima prozkoumal strop. „Glissando je právě to nejtěžší. To je záležitost mistrů! Pochybuju, že se na takovou úroveň vůbec kdy dostaneš.“
Tak a urazil jsem se úplně. Zkřivil jsem pusu a začal rozkládat klarinet. S každým dílem, který jsem vkládal do kufříku, se mi dělalo víc smutno.
„Myslíš, že si dobrovolně nasadím veš do kožichu?“ z ničeho nic vypálil Tamten.
05. června 2022
Stál jsem před dveřmi Tamtoho a zrosovatěly mi nohy. Nechtělo se mi jít dovnitř, ale domluva je domluva a hodiny klarinetu jsme zatím nezrušili. Přesto jsem si připadal jako odsouzenec před výpraskem.
29. května 2022
„Jo, ty krysy,“ pokračovala, „tak ty tam chová, aby na nich mohl zkoušet závislost na chuťovkách. Ty co piští, když se objevíš, jsou ty závislé. A ty nepištící jsou pokažené. Sežraly něco, jako protilátku na té závislosti, ale nikdo neví, co to bylo.“
Lehce jsem zavrtěl hlavou, ale přidržela mi ji se slovy: „Táta si bohužel nedělal poznámky a tak neví, čím je pokazil. Inu, chlap.“
22. května 2022
Druhý den mi už bylo docela dobře a myslel jsem, že vypadnu z nemocnice. Nemám rád nemocnice, nemám rád jejich vůni a nemám rád protivnou ozvěnu na chodbách.
Krásná doktorka ovšem o žádném padání domů nechtěla ani slyšet. Že už jsem se prý napadal dost a teď zkrátka budu mít tři dny klid, aby ona měla klid, že nemám žádné krvácení do mozku. Náladu mi to moc nezvedlo a ještě ke všemu mi sebrali ovladač od televize, že prý potřebuju absolutní klid, pokud možno bych neměl vůbec zaměstnávat mozek. To mě fakt vytočilo. Nesnáším, když mě někdo omezuje pro moje dobro. Stejně to nedávalo smysl – při zírání na televizi mívám víc vypnuto, než když je vypnutá.
15. května 2022
Probudil jsem se v temné místnosti. Zády jsem byl opřený o nějakou vlhkou zeď. Netušil jsem, kde jsem. Snažil jsem se postavit, ale nešlo to. Hlava mě ukrutně bolela. Jako kdybych dostal do zátylku palicí. Nebo trubkou…
S dalším pokusem o postavení jsem nespěchal. Zaposlouchal jsem se, jestli neuslyším něco, co by mi mohlo napovědět, kde to k sakru jsem. Slyšel jsem slabé šustění, ale to mi moc nepomáhalo. Nemyslelo mi to. Nedokázal jsem se soustředit a myšlenky ode mne utíkaly, jako kdyby někdo hodil medicinbal do hejna motýlů. Zatřepotaly se a zmizely. Jen tupá bolest od toho medicinbalu přetrvávala.
08. května 2022
„To by byla úplně pitomá, kdyby rozdávala recepty na potkání,“ vpadla do vyprávění Katy. „Taky bych ho nikomu nedala, a už vůbec ne nikomu, kdo by se mi snažil podlézat.“
„No dovol, já jsem nepodlézal. Říkám, že jsme si byli hodně blízcí. Nemyslím nějaký milenecký vztah, ale když jsem tam chodil na ty Kalíšky, a pozoroval závislost Jaruny, uvědomil jsem si, že s jídlem se dají dělat divy. Dá se jím modifikovat osobnost, může to být afrodiziakum, elixír mládí, regulátor nálady, sérum pravdy, v podstatě cokoliv…“
01. května 2022
Nesnáším, když o mně někdo mluví přede mnou a už vůbec nesnáším, když nepoznám, jestli si dělá legraci. Tou poslední větou Tamten zkombinoval obojí.
„Tak jó, to je dobrý nápad,“ řekla Katy. Blýsklo jí v očích, ale neusmála se. Jako kdyby to myslela vážně.
24. dubna 2022
Než jsem stačil zareagovat, objevil se Tamten. Na podobném tácu, na kterém před tím přinesl zákusky, nesl jedno kafe a tři sklenice vody. Trubku měl zastrčenou za opaskem. Obdivoval jsem, že mu nevypadla. Pátravě se podíval na dveře potkanária, pak přejel pohledem nás a spíš konstatoval, než se ptal: „To jste tam nesli ty chuťovky?“
Dál jsem hrál neviňátko, tentokrát nahluchlé. Katy přikývla a snažila se tvářit roztomile. Zjevně to na Tamtoho zabralo. „Dejte si,“ přisunul ke Katy kávu a mně ukázal na sklenici vody. Katy ochutnala, znalecky pokývala hlavou a ocenila nápoj: „Dobrá,“ ušklíbla se a pak dodala: „jako od Žida.“
17. dubna 2022
„Počkejte tady, něco vám přinesu,“ zazněl opět ocelový hlas. Než dozněla ozvěna, Tamten odešel do vedlejší místnosti. Dveře nechal otevřené, asi aby na nás viděl. Stejně nebylo kam utéct, když obsadil jedinou výstupovou trasu.
„Promiň,“ pošeptala Katy v okamžiku, kdy Tamten zmizel za rohem. „Měla jsem tě poslechnout.“
„Mám pocit, že jsme v pěkném průšvihu, co?“ měl jsem co dělat, aby se i mě nechvěl hlas.
„Asi jsme sem neměli chodit.“
10. dubna 2022
Jednou jsem v Maroku viděl, jak ráno startují osla – málem mu přerazili hřbet a ten spratek se nepohnul ani o centimetr – a tehdy jsem došel k závěru, že pokud je někdo opravdu umanutý, tak nedává smysl s ním polemizovat. Jen jsem se spěšně podíval na hodinky, jakože těch odhadnutých deset vteřin stopnu.
Pustili jsme video přehrávač, vložili kazetu a koukali. Koukali jsme hlavně na to, že nešel obraz – pouze zvuk.
„To bych zabila i vlastní mámu,“ povídal nám ženský hlas z videa. Asi Aneta?
„Dej tam obraz,“ řekla třesoucím hlasem Katy.
„No, já nevím… všechno běží…“
„A tátu uškrtila šňůrou na prádlo,“ pokračovala do tmy Aneta.
03. dubna 2022
Přestože bych nejraději odešel dveřmi, kterými jsme přišli, pokrčil jsem rameny a pomalu se šoural přes jídelnu. Ta Katy je tedy pěkně umanutá. Jestli to tady vybavoval Tamten, pak bych řekl, že jablko nepadlo daleko od stromu a Katy je jasně jeho dcera.
Zaťukal jsem na ty dveře vlevo. Ani nevím proč. Narušitel, a snaží se chovat jako gentleman. Správný agent by dveře prostě rozkopl. V prázdné modré místnosti moje ťukání znělo nepatřičně – asi jako když někdo kašle v čekárně u doktora.
26. března 2022
„Kdoví co vaří,“ přestal jsem stínit baterku a pustil plný světelný kužel do místnosti. Překvapením jsem odfoukl. Čím víc člověk viděl, tím více žasl. Teď už bylo jasné, že se jedná o varnu. Na stěnách byly přitlučené police s nekonečnými řadami skleniček a krabiček. Vůně se mísily do pozoruhodného akordu, za který by se nemusela stydět loď Marca Pola, vracející se z Číny.
20. března 2022
V půjčovně kostýmů jsem si půjčil maskovací převlečník. Měli už jenom zimní, ale to docela pasovalo k tomu, že si Katy plánuje vzít kožich.
Kapitán stál ležérně opřený o kandelábr, na sobě bílý převlečník, na očích obrovské tmavé brýle, za které by se nemusel stydět ani Elton John v dobách svých největších výstředností, na hlavě kšiltovku Jazz Rádio , ale nášivka nebyla vidět, jelikož ji zakrývala nasazená kapuce.
06. března 2022
Druhý den na hodině rétoriky byla Katy šíleně vzorná. Přišla včas, nevyrušovala, nebavila se se mnou, neopisovala. Možná to bylo tím, že si sedla do jiné lavice, k takovému divnému týpkovi. To mě opět trochu vykolejilo a tím pádem si z hodiny nepamatuji nic. Matně si vzpomínám, že jsme probírali nějaké typy veršů, ale to mi bylo naprosto fuk. Do hlavy mi naskočil jeden trapný rým A-A, kterého jsem se nemohl zbavit:
Proč ta Katy sedí jinde?
Že by mi už dala kvinde?
27. února 2022
„Jsem pro, můžeš to na mně vyzkoušet,“ přesunula se vedle mě na postel. Mohla si odsednout na její druhý konec, ale sedla si doprostřed, těsně vedle mě. Ucítil jsem lehký závan nějakého parfému, nebo šampónu, v rozpoznávání vůní jsem ještě horší než ve dvojagentování.
„Dobře, ale zavři oči a pozorně poslouchej,“ řekl jsem poněkud nakřáplým hlasem.
„Měním se v jedno velké ucho,“ poslechla.
20. února 2022
„Jak to šlo?“ zeptala se mě Katy po té, co jsem rozpačitě vstoupil k ní do pokoje. Seděla u pracovního stolu a něco četla. Měl jsem pocit, že ji ruším.
„Nevím, jestli jsem pokročil herně, ale tolik hudební teorie naráz jsem ještě neslyšel.“
Mávla rukou, pak se jí v oku objevila zvláštní jiskra a na chvíli se přepla z civilní Katy na špionážní eso Viky. „Spíš mě zajímá, co Tamten a ta naše rozbitá vysílačka.“
13. února 2022
Blížila se moje první opravdická hodina klarinetu s Tamtím. Abych měl náskok, doma jsem vybalil klaroš a naučil jsem se ho sestavit. Úplně v pohodě. Možná ani učitele nepotřebuju. Povzbuzen bezchybnou sborkou nástroje, zkusil jsem do něj fouknout. Stejně by to dopadlo, kdybych foukl do vodovodní trubky. Vzduch prošel naprosto bez výsledku. Znělo to asi jako když si odfoukne kůň po tom, co sežere jablko.
06. února 2022
Katy stála na chodbě a čekala, až k ní provzlínám.
„Co tak rychle mizíme?“ zeptal jsem se.
„Táta tam není. Asi někde vaří ty drogy,“ vypadala znechuceně, jako by polkla držku – tedy za předpokladu, že nesnáší držkovou polévku jako já. Pokračovala: „Je to na houby. Vysílačka doma dnes přestala fungovat. Poslední, co jsem slyšela bylo to nemožný Koshi.“
30. ledna 2022
Ozval se první gong. Hlediště divadla bylo téměř plné. Vedle mě zela díra zvící jedné Katy. Proboha, to ta holka nemůže alespoň jednou přijít včas?
Rozhlížel jsem se okolo a trochu se uklidnil. U vchodu byl ještě hrozen lidí, pravděpodobně Katy uvízla tam.
23. ledna 2022
Na hodinu tvůrčího psaní přišla Katy jako obvykle pozdě.
„Pardón, pardón, autobus…“ hodila podivné vysvětlení směrem ke katedře a s hlomozem si sedla poprvé vedle mě. Potěšilo mě to.
„Píšu si vás,“ ozvalo se od katedry. Katy nahodila psí pohled, jakože je jí to strašně líto a že se to nebude nikdy opakovat. Asi to zabralo, jelikož přednášející jenom mávl rukou a začal vysvětlovat rozdíly mezi literární postavou , hlavní postavou a hlavním hrdinou a kladnou postavou . Bohužel mi utekla pointa, jelikož Katy do mě šťouchla loktem a šeptala: „Byla jsem pro ty lístky. Mám je.“
16. ledna 2022
Seděl jsem v kavárně, co Katy doporučila a čekal jsem na ni. Sledoval jsem obsluhu, jak mi nese třetí kafe. První jsem si objednal po půl hodině bezprizorního okukování interiéru. Přišla ke mně servírka a bylo jasné, že si buď něco objednám, nebo mě vyhodí od stolku. Bylo kupodivu docela narváno a jeden roztěkaný solitér popíjející vodu z kohoutku zbytečně blokoval drahocenný stůl.
09. ledna 2022
„Tak co, slyšel jsi něco?“ ozvalo se mi za zády a Katy mi položila ruku na rameno.
Myslel jsem, že se mi podařil rozpustit výraz uspokojeného idiota. Otočil jsem se na Katy a zdvihl palec. „Jo, funguje to báječně.“
„Tváříš se jako náš pes, když ho drbu za ušima,“ lehce se usmívala. „Jestli jsi to slyšel od začátku, musí ti být jasné, že jsem blafovala.“
„Jak blafovala?“ polil mě pot.
„Prosím tě…,“ mávla rukou.
02. ledna 2022
Uvědomil jsem si, že nás Katy nejspíš poslouchá. Zavrtěl jsem hlavou.
„Hm, to je divné, jak je tedy možné, že ses vyskytl u nás doma?“
„Chodíme spolu na kurz tvůrčího psaní a rétoriky. Jsme v podstatě spolužáci.“
Pantáta se zamyslel: „Víš co? Já to s tebou zkusím, ale mám pár podmínek.“
Pokrčil jsem rameny: „OK.“
26. prosince 2021
„Vezmete si ho?“
„Nevím, je to poměrně dost peněz.“
„Právě naopak, je skoro zadarmo. Je to skvělý nástroj. Ten hraje v podstatě sám,“ prodavač v bazaru hudebních nástrojů vypadal jako vychrtlý třicetiletý John Lennon, který si ale v patnácti přestal mýt vlasy. Byl oblečený v pestrobarevném kimonu. Pravděpodobně byl vyslanec z jiné planety, a místo na Woodstocku omylem přistál u nás v bazaru hudebních nástrojů.
Z pouzdra nástroje vyndal soudek klarinetu, podíval se skrz jeho otvor na mě a pokračoval: „To je mahagon. To se skoro nevidí. A mechaniky jsou sice zdánlivě ošuntělý, ale to je právě známka toho, že ten nástroj je téměř nezničitelný.“
19. prosince 2021
Píšťala byla pro vysílač jako stvořená. Když jsem věšel platterspiel na zeď, došlo mi, že jsem nenastavil připojení k WIFI. „Momentík, ještě to heslo na WIFI,“ podíval jsem se směrem ke Katy.
„Doděláme to jindy, táta tady může být každou chvíli.“
„Neblázni, to bude jenom chvilinka,“ sundal jsem ukňučený nástroj ze zdi.
12. prosince 2021
U Katy v pokoji to vonělo holčičinou – asi nějakým parfémem. Znejistěl jsem a opatrně jsem zhodnotil stav svých ponožek. Naštěstí jsem si dnes bral čisté. Ulevilo se mi.
„Co tam stojíš jak zařezaný? Klidně se posaď,“ ukázala rukou na postel.
Vlízt hned holce do postele mi přišlo nepatřičné, ale vlastně nebylo kam jinam. Katy se uvelebila ve velkém křesle, a jediné další místo na sezení byl nakutálený velký nafukovací balón pod pracovním stolem, a na něco tak nebezpečného se mi lézt nechtělo – odhadl jsem, že nejlehčí úraz při pádu ze zdravotního balónu je zlomená klíční kost.
05. prosince 2021
Z čajového menu jsme si vybrali yerbu mate. Prý se to pije ze společné nádoby jedním brčkem. A prý to dokáže člověka pěkně nakopnout. Už jen představa, že budeme sdílet jedno cucátko, mě startovala.
Mlčeli jsme. Katy asi nevěděla, jak začít a já jsem byl už od začátku naprosto v koncích.
„Docela vedro, viď?“ vybalil jsem nejděsivější small talkovou větu, která vůbec existuje. V tu chvíli mi ale připadala docela dobrá, jelikož neměla žádnou konkurenci.
28. listopad 2021
„Promiň, musela jsem jít s Karlem, chtěl mi dát přihlášku do nějaké literární soutěže.“
„A dal ti ji?“
„Jo, proč se ptáš?“
„Když jsem ho viděl, tak jsem měl pocit, že tě spíš balí.“
Usmála se a trochu zrudla. „No a? To by ti snad nevadilo, nebo jo?“
Nebyl jsem připravený na přímou otázku. Vlastně jsem nebyl připravený na nic.
„Mám pro tebe tu vysílačku,“ zbaběle jsem uhnul od tématu.
21. listopad 2021
Udělat jednoduchou vysílačku s minimálním dosahem není nic těžkého. Jenže mě popadla pýcha a rozhodl jsem se, že ji nacpu do propisovací tužky. Zmáčkneš čudlík a zapneš ji. A nejen to – bude aktivovaná hlukem a tím pádem bude mít úplně šíleně malou spotřebu. A to už je úloha vhodná pro DXmana. Dokonalá špionážní hračka. Agenti všech zemí zírejte! Neřešil jsem, pro jaké účely ji Katy potřebuje, bylo mi to jedno – byla to technická výzva, která mě pohltila.
14. listopad 2021
Sešli jsme se v parku. Byl jsem tam o dvacet minut dříve, abych našel vhodnou lavičku – nějakou s dobrým výhledem na jezírko, nějakou, kde by nepůsobilo trapně moje mlčení. Mlčení na schůzce je skoro vždycky trapné, ale na lavičce s výhledem se může mlčoch bez inspirace jakoby zasnít a udělat romantickou pauzu…
Jednu poloromantickou lavičku jsem našel. Výhled výborný, jen jsem musel sedět skoro uprostřed, abych zády zakryl výraznou rytinu kosočtverce.
07. listopad 2021
Z kurzu jsem odcházel v podivném rozpoložení. Ze skupiny budoucích spisovatelů a plamenných řečníků jsem se vyčlenil hned na první pokus a to v obou probíraných disciplínách. Začal jsem litovat, že nevyšel můj původní záměr stát se olejomalířem. Teď bych pěkně smrděl terpentýnem, na plátno bych nanášel kila barev a nemusel bych nikomu nic říkat, ani vysvětlovat, a modelem by mi možná stála krásná holka. Možná dokonce nahá holka, jelikož ty jsou doslova předurčeny pro olejomalbu…
31. října 2021
Nejsem žádný rozený rétor, vlastně nejsem rétor vůbec. A tak trochu ani nevyhledávám lidi, takže k čemu rétorika? Jsem DXman. Mám tím pádem s lidmi jiné kontakty. Prostřednictvím rádiových vln a tam je rétorika naprosto zbytečná.
Neznám lepší pocit, než si zalézt do podkrovní místnosti, nastartovat radiostanici, a když po chvíli pípne, zaposlouchat se do šumu éteru ve sluchátkách. Je to hudba sfér – uklidňuje a zároveň vzrušuje a nutí vás žít. Sáhnete na ladící knoflík a naskočí vám husí kůže. Začnete tím knoflíkem pomalinku otáčet a čekáte, kdy monotónní šum přeruší slabý houpavý signál někoho neznámého, který, stejně jako vy, propadl kouzlu obrovských dálek bez hranic, obejmutých radiovými vlnami. Je to návykové.
20. června 2021
„Představovala jsem si to jinak,“ řekla Máta, když seděla naproti královně.
Krčily se v zapomenutém rohu úlu a okolo byla špína a prach.
„Nedůstojné prostředí pro Naše Veličenstvo, že?“ řekla královna. Mluvila pomalu a dávala si pozor na výslovnost. Inu… královna.
„Docela jo, opravdu jsem čekala něco jiného.“
„To je jenom dočasné,“ řekla královna potichu. „Zítra odtud vylítnu a udělám se po svém. Sháním oddané pracanty. Jdeš do toho se mnou?“
„No… moc nevím. co bych byla platná. Špatně lítám a díky tomu nemůžu sbírat nektar. A kam bychom letěli?“
13. června 2021
„To přece nedává smysl, Martine.“
„Ale jó, mami. Fakt. Vždycky když bubnuju, tak přiletí. Když hraju trioly, lítají doleva, když kvartoly, doprava.“
„No, dejme tomu, ale to s tím kopákem je už úplný nesmysl.“
„To je právě ta největší legrace. Když přestanu hrát paličkama a jenom jedu nohou kopák, tak ta včela upadne na chleba s medem. A ten čmelák ji pak z toho tahá. Úplný hmyzouší Laurel a Hardy. Nebo Rychlá rota. Prostě strašná sranda.“
„Víš Martine, co jsme si říkali? Že vymýšlet se nemá. Je to skoro jako lež.“
„Ale já si nevymýšlím. Takový nesmysl by mě ani ve snu nenapadl. Tak schválně, namaž prosím chleba s medem a vyzkoušíme to.“
„Dobře… a pokud je to ale pravda, co pak děláš s tím chlebem, ve kterém se ráchala ta včela? To ho sníš?“
06. června 2021
„Tak už jsem na to přišla,“ řekla Máta, když tvrdě přistála na pampelišce vedle Bímuse. „Když stihnu máchnout levým křídlem třikrát na jedno pravé máchnutí, pak mi to trochu zatáčí doleva, když mávnu čtyřikrát, tak mě to táhne doprava. Rovně mi to neletí nikdy.“
30. května 2021
Seděli, přemýšleli.
Z přemýšlení je vytrhl hlas: „Milane, asi to vyhaslo, přihoď tam poleno…“
… a v ten moment na to Bímus přišel: „Máto, když to nejde na zádech, tak tě vynesu na břiše.“
Máta nechápala: „Jakože mě budeš držet a vyneseš nahoru? To takovou dobu nevydržíme.“
„No, jestli máš s sebou ještě svačinu, pak se držet nemusíme,“ zářil Bímus.
„No jo. Přilepíme se tím medem. Bímusi, jsi geniální.“
23. května 2021
Dočkal se. Po dlouhé době komín dodýmil. Vzlétl a opatrně obkroužil černou díru, z které ještě sálalo horko. Už věděl, že peklo existuje. Nechtělo se mu do něj vracet. Jenže… jestli je Máta někde, pak jedině tam. Tam dole v tom pekle.
Bezradně kroužil nad sálající černou dírou. Spustit se dolů ještě nepřipadalo v úvahu. Opět čekal. Čekal, až komín vychladne, čekal, jestli se někde neobjeví Máta. Čekal…
16. května 2021
„Co blázníš, to jsem já, Bímus,“ řekla obluda známým hlasem.
„No, ty vypadáš,“ vypískla Máta. Ulevilo se jí, že čert na ni mluví Bímusovým hlasem.
„Jestli jsem jen z půlky černý jako ty, tak potěš koště.“
09. května 2021
Blížili se k prvnímu komínu. Bímus skoro litoval, že se z něj nekouří – mohli by letět jinam – pryč. Takhle nezbývalo než přistát na stříšce, která komín zakrývala.
„Br, to je smrad,“ oklepala se Máta, když si sedala vedle Bímuse.
„To jo. Chce se ti tam?“ nahodil záchrannou větu.
„Moc né, ale slíbila jsem ti to.“
„Jestli nechceš, tak to klidně řekni.“
02. května 2021
„Tak takhle vypadá peklo!“
„Hm, smrdí to teda strašně.“
„Jasně, je to peklo. Musí smrdět.“
Letěli nad obrovskou černou dírou. Ať se snažili sebevíc, neviděli dole nic. A smrdělo to po ohni.
„Co je tam dole?“
„To vlastně nikdo neví. Zatím… kdo tam vletěl, už se nevrátil.“
„A můžeme si sednout alespoň na okraj? A podívat se dolů…“
„V žádném případě. Někdy z toho jdou černá oblaka, a kdybys seděla na okraji, tak ztratíš vědomí a spadneš dolů. Navždy.“
„Ale teď se z toho nekouří. Teď by to šlo.“
„Nikdy! Nezapomeň, nikdy!“ řekla Gárda a varovně zvedla prst.
Odletěli.
11. dubna 2021
„Tak jaký to bylo?“ zeptal se Will, když jsme se vrátili domů.
„Nuda,“ odpověděla za všechny Lída.
„Nuda, ale materiálu budu mít určitě na dva díly,“ řekla Sára, když si sundávala černý svetr. „To jsem zvědavá, kam půjdeme příště.“
04. dubna 2021
„Kde je Tony?“ zeptala se Sára, když se vrátili domů.
„Šel do ústavu dohodnout, že můžeš s námi ještě bydlet,“ odpověděl Will. „Nechceš si jít na chvíli lehnout? Bylo to náročné dopoledne.“
„A co budeš dělat ty?“ se zájmem se optala Sára.
„Já musím psát. Máme toho moc na práci.“
„A co teď píšeš?“
„Ještě koriguji Houpačku smrti . Ten tvůj první příběh. Myslím, že je to celkem dobré.“
„Fajn,“ usmála se Sára. „Asi si opravdu chvíli zdřímnu, bylo toho na mě skoro moc.“
28. března 2021
Sára se odmlčela. Měla stále zavřené oči, přesto nevypadala, že by její příběh pokračoval.
S Willem jsme se na sebe rozpačitě podívali. Pokrčil rameny a v obličeji se mu zračil velký otazník. Myslím, že jsem vypadal podobně. S napětím jsme očekávali další vyprávění. Dlouho se nic nedělo.
21. března 2021
Z počátku vedla cesta kamenito-štěrkovou plošinou, na které byly patrné stopy aut. Asi po padesáti kilometrech se cesta rozdvojovala. Řidič přibrzdil a pak stočil vůz vpravo.
– Ale do Al Harady je to podle směrovníku vlevo, ozval se muž. Od okamžiku, kdy nasedli, měl divný pocit, že jet stopem nebyla dobrá volba.
– Směrovník byl spadlý, tudíž je neplatný.
– I neplatný směrovník má pořád pravdu. Jemu je jedno, jestli stojí nebo leží.
14. března 2021
Po večeři jsme si sedli do obýváku. Will i já jsme měli na klíně blok. Já jsem okusoval konec propisovačky, Will netrpělivě cvakal závěrem. Netrpělivost byla na místě, jelikož ze Sáry zatím nevypadlo ani slovo.
„Alespoň jeden příběh, jednu můru,“ škemral Will.
Sára seděla tiše na sedačce a nesměle se usmívala, jako kdyby spala s otevřenýma očima.
07. března 2021
Will v obleku klečel před rozcuchanou ženou v dlouhé noční košili a žádal ji o ruku. Ze stěn na tuto surreální scénu fascinovaně hleděly vizualizované noční můry snoubenky. Jako kdybych koukal na špatný film. Vedle mě stála ředitelka a pohrávala si s mobilním telefonem. Bylo zvláštní, že ho ještě nepoužila. Dokonalejší projev opravdového šílenství snad nemohla nikdy vidět. Přemýšlel jsem, jestli Will jí dušenou mrkev a žemlovku – v ředitelně jsem zahlédl ústavní jídelní lístek na tento týden.
28. února 2021
Místnost byla veliká, šedivá a chladná. Na psaní hororů možná ideální. Tady by člověka nic vtipného stejně nenapadlo.
„Tak co říkáte, pánové? Jako stvořené pro pracovnu, že?“
„No, já nevím,“ rozhlížel se Will po místnosti.
„Není tady trochu chladno?“ ventiloval jsem svůj první pocit.
Dostalo se nám vysvětlení, že chladno tu možná trochu je, ale že místnost má stálou teplotu, a to jak v zimě, tak v létě. Takže jakmile si člověk zvykne, má vyhráno.
21. února 2021
Všichni jsme opustili místnost. Sára nás sledovala do té doby, než se za námi zavřely dveře.
Na chodbě stále stálo Milo, mělo svěšenou hlavu a sledovalo špičky svých přezůvek. Byla na nich červená srdíčka – v prostorách ústavu vypadala nepatřičně, asi jako motýl v mrazáku.
„Víš, co o tobě říkají? Bo, že jsi blázen,“ opakovalo stále dokola, jako kdyby se v něm zadrhla gramofonová deska.
14. února 2021
Rozhovor se zvrhl v monolog hostitelky. Will zjevně nebyl ve své kůži a já jsem se zmohl na pár obecných frází. Pod uhrančivými pohledy šílených výjevů na stěnách jsem neměl odvahu se na něco zeptat. Zdvořilostně jsem jenom blekotal, že času je málo, termíny šílené a že by nám určitě prospělo, kdybychom ty naše horory nepsali u Willa v obýváku.
07. února 2021
Po třech dnech jsme dopsali první horor a já jsem toho měl dost. Už mi bylo jasné, že nejsem hororopsáč. Vymýšlet a popisovat hnusnosti mi připadalo stejně zábavné, jako přejíždět nehty po skle nebo olizovat mrtvou myš. Netušil jsem, že se ze mě může stát vysátá troska tak rychle. Měl jsem pocit, že Will je na tom stejně.
31. ledna 2021
„Wille, ty ses fakt zbláznil,“ zvýšil jsem hlas.
Seděli jsme u Willa doma a psali. Psali jsme náš první horor. Variaci na Sářino vyprávění.
„Tak si přečti, co nám z toho vypadlo. Jestli je to jen z půlky pravda, pak musíme Sáru z ústavu dostat. Už jen ten název!“
Ušklíbl jsem se. Zatím jsme měli pouze pracovní název Houpačka smrti a ten jsme vymysleli my a ne Sára.
24. ledna 2021
„Ředitelka povídala, že je mnohočetná.“
„Kdo? Ředitelka? Ani bych se nedivil. Ta mi přijde víc šílená, než tady Sára,“ argumentoval Will polohlasně. Sára by musela být i hluchá, aby to neslyšela.
„Možná právě teď jede na dobré vlně. Myslím Sára,“ pokračoval jsem v šeptání.
„Hm, ale co teď?“ rozhodil rukama Will.
„Proč vůbec chcete, abych vám vyprávěla ty hnusy?“ ozvalo se najednou z postele.
17. ledna 2021
Cestou do prvního patra jsem ředitelce vyprávěl o tom, že píšeme seriál a že jakákoliv inspirace na hororové téma se nám může hodit. Nekomentovala to.
Těsně před tím, než jsem vystoupali na první podestu, se odněkud z chodby ozvalo: „Víš, co o tobě říkají? Bo, že jsi blázen!“
10. ledna 2021
„To už jsme tady?“ zeptal se po chvíli Will.
„Tam, tam,“ ukazovalo Milo na dveře.
„Tady je ředitelna?“ zaraženě řekl Will.
„Tam, tam,“ ukazovalo Milo a opět se začalo uklánět.
„To je nějaké divné, pochybuji, že by ředitelka neměla označené dveře,“ řekl jsem, popošel jsem ke dveřím a přiblížil k nim ucho. Nic jsem neslyšel. Nebylo divu, jelikož mě rušilo Milovo neustále opakování: „Tam, tam“.
03. ledna 2021
Dva budoucí multimilionáři stáli před bytelnými dveřmi, na kterých byla přibita oprýskaná smaltovaná cedule: Psychiatrická léčebna .
„Opravdu si myslíš, že tady najdeme inspiraci?“ zeptal se mě Will.
„Nevím, ale za pokus to stojí,“ řekl jsem a nesměle zaťukal na vrata. Masivní dřevo pohltilo zvuk, asi jako kdybych ťukal na žulovou desku. Přidal jsem na intenzitě. Bez reakce. Rozpačitě jsem se podíval na Willa a pokrčil rameny.
„Zkus zvonek,“ řekl lakonicky.
27. prosince 2020
Seděli jsme proti sobě, on na pohovce, já v křesle. Mezi námi byl malý konferenční stolek a na něm láhev whisky. Glennfiddich. Tu mám nejraději. Asi to věděl i Will, jelikož ji vyndal v pravý čas. Minimálně tím zabránil, že zatím neměl otisk mojí dlaně na svojí tváři.
V tichosti nalil dvě sklenice. Vzácnou tekutinou nešetřil. Rozhodl jsem se ho taky nešetřit: „Je ti doufám jasné, že já do toho prostě nejdu. Nejsem blázen.“
20. prosince 2020
„Prokrindapána, to je studený,“ sténal Will, když jsem ho nahého balil do studeného prostěradla.
„Chtěl jsi nasimulovat proceduru, při které jsi měl jako malý vidiny? Chtěl! Tak drž a nekňuč.“
Zatnul zuby. „Áaaaa,“ zaznělo jenom, když jsem mu plácnul mokrý hadr na ledviny.
„Teď na tebe naházím deky a koukej se pěkně vypotit. A ať se ti něco fakt hnusného zdá,“ prohodil jsem, když jsem dokončil zábal. „Nechám tě tu o samotě. Jdu se vedle dívat na televizi.“
Ani nepípnul. Bylo mi ho trochu líto, ale má co chtěl…
∼
13. prosince 2020
„Fuj, to jsem si oddechl,“ ulevilo se mi. Vypadalo to, že může mluvit otevřeně.
„Tony? Něco jsi pil?“ Série mých podivných dotazů už nesla ovoce.
„Ne, jsem v pohodě. O co jde?“
Bylo slyšet, jak se Will zhluboka nadechl. „Volali z televize.“
„No, a? To zatím jako průser nezní.“
„Ale jo. Nabídli mi práci na ročním projektu. Za strašný prachy,“ zajíkl se Will.
06. prosince 2020
Znáte Willa Blacka? No jistěže – znáte. Všichni ho znají. Bodejť by ne – nejznámějšího spisovatele v Čechách a to včetně ostrovů.
A znáte mě, Antonína Gita? No jistě – neznáte! Ale moje příběhy znáte. Hltáte je. Prožíváte je. Jste veselí i smutní, podle toho, kam vás moje příběhy zavedou. Možná už tušíte, kdo jsem. Ano, jsem dodavatel témat Willa Blacka.
29. listopad 2020
Po chvíli přestal, zhodnotil svoje dílo a první stranu sešitu vytrhl, zmuchlal ji a odhodil na zem.
„Tak ještě chvíli, prosím. Nějak jsem se zapomněl.“ Uhladil druhý list dlaní a začal znovu psát.
Po pěti minutách sešit zavřel, oddechl si a prohlásil: „To je asi pro dnešek všechno. Víc už toho nedám.“ Jeho hlas zněl unaveně.
Anežka se pomalu narovnala, sesunula se ze stolu a vzala si župan. Levou část županu překryla přes pravou. Pásek si nebrala. „Můžu si přečíst výsledek?“ zeptala se potichu.
22. listopad 2020
Tentokrát Quido nečekal, až se Anežka ozve. Nechtěl riskovat nějakou prapodivnou výmluvu o dědečkovi v přetlakové komoře.
„Jé, zrovna jsem ti chtěla volat,“ řekla hned na druhé zazvonění. Zněla radostně, což Quida potěšilo. Byla by škoda, aby to s Anežkou nedotáhl do konce. Co je ale vlastně konec? To, že mu bude stát jako model pro prozaický akt? Trochu cítil, že by nerad, aby to skončilo jedním odstavcem, který, jakkoliv výstižně, popíše krajinu Anežčina těla.
15. listopad 2020
-
„Básně mi Mistr Ztracena rozmluvil. Nedalo mu to moc práce. Nějaké básničky jsem psal, to jó, ale to byly takové blbosti. Nic vážného, říkačky poetice vzdálené na hony. Jak se to má rýmovat, tak mně vždycky napadne pitomost.“
„Třeba?“
„Teď si zrovna na žádnou rýmovačku nevzpomenu, ale můžu něco vymyslet, když mi dáš čas. Řekni si téma a za pět minut mám blbost hotovou. Ty mi jdou rychle.“
Anežka se zadumala: „Dobře, zkus třeba téma akt nebo něco souvisejícího.“
08. listopad 2020
Tři dny čekal Quido na okamžik, kdy Anežka zavolá. Vždy když mu zazvonil telefon se roztřásl. Mohli si dát s telefonem soutěž, kdo lépe vibruje. Asi by to byla remíza.
Čtvrtý den se rozhodl, že dál čekat nebude a zkusí vytipovat další objekt, který by byl ochotný stát modelem pro jeho prozaický akt. Usoudil, že chodit do přebraného baru, není asi moc perspektivní a bylo by lepší zaměřit se na jiné loviště. Vždy ho fascinovaly vysoké holky, ale netroufl si na ně. Teď jako budoucí Mistr ale může oslovit každou.
01. listopad 2020
Oční kontakt ještě na okamžik vyplnil tíživé ticho. Pak se narovnala a zeptala se: „A máte ateliér? Ve kterém jsou ty kožešiny, o kterých jste vyprávěl? Bez kožešin do toho nejdu.“ Usmála se.
„Ještě nemám, ale možná bychom mohli zkusit exteriér – ten mám.“
„To určitě ne. Zatím nemám jasno ani v otázce ateliéru. Celé mi to přijde hodně přitažené za vlasy. Abych šla pózovat někomu, koho vlastně neznám.“
„Je to prý lepší, když se model a umělec neznají. Ale v našem případě se to dá napravit. Já jsem Quido.“
25. října 2020
„Dobrý den, můžu si přisednout?“ zahájil Quido a v duchu si říkal, že tentokrát mohl úvodní větu alespoň trochu modifikovat.
Šedivá myš s černým mikádem zvedla oči od knihy a s výrazem – jak je ctěná libost, rukou naznačila, že židle proti ní je volná a svoji pozornost opět obrátila ke knize.
18. října 2020
Mistr Ztracena si přisedl v baru ke Quidovi. Ten mávl na číšníka a objednal pro Mistra stejný drink, jako pil sám. Gin s příchutí kmínu.
„Jak jste pokročil, mladý muži?“ zahájil Mistr Ztracena konverzaci, až poté, co si přivoněl k naservírovanému drinku. „Hm, voní to jako když moje maminka pekla chléb. Žitný chléb. Dělala obrovské pecny.“
11. října 2020
„Tady máte jablko a zkuste ho vyfotit tak, abych na něj dostal chuť,“ řekl Mistr Ztracena při druhém setkání.
„Jablko? Co to má společného s aktem?“
„Máte snad pocit, že to jablko je v županu?“ trochu sarkasticky se ušklíbl Mistr Ztracena.
„To je pravda, moc oblečené není. Zkusím, co se s ním dá dělat,“ přebral Quido středně velké červené jablko z ruky Mistra Ztraceny.
Chvíli váhal, ale nic nevyváhal: „To ho jako mám položit na zem a vyfotit?“
04. října 2020
Cestou mlčeli. Quido měl pocit, že Mistrovi ticho vyhovuje a nerušil ho. Došli k velkému činžovnímu domu.
„Tak jsme tady,“ po dlouhé době konečně promluvil Mistr Ztracena. Odemkl masivní dubové dveře a s povzdechem poznamenal: „Musíme až do podkroví. Je to čím dál tím výše.“
27. září 2020
Quido si vzpomněl na poslední kolegovu repliku a rychle se opravil: „Myslím Mistr Ztracena?“
Útrpný pohled se změnil ve shovívavý: „Ano, Mistr Ztracena k vaším službám, gentlemane. Co byste rád? Podpis? Nebo mi chcete koupit kávu?“
Quido si odkašlal: „Chtěl jsem se zeptat, jestli byste mi něco neřekl k fotografování aktů. Prý jste machr v oboru. Samozřejmě, kafe vám rád koupím.“
20. září 2020
Závistivě pozoroval odcházející dvojici. Opouštěli bar za zvuků rockové balady Dream on od Aerowsmith. On, postarší muž, nesl v podpaží velkou knihu, ona, mladá kráska, vedle něj cupitala lehkým krokem, z kterého vyzařovalo očekávání něčeho velkého, neznámého.
Dveře baru se pomalu dovřely. „Jak je možné, že má zase novou babu?“ Quido odvrátil oči od východu a podíval se na svoji sklenici piva, jako kdyby mu měla dát jasnou a srozumitelnou odpověď.
13. září 2020
Na první návštěvu do nemocnice jsme šli pouze tři. Já, Kárl a Ferda. Gamba ležel na samostatném pokoji. Měl zavázanou celou hlavu včetně očí. Jen prostor pro ústa byl prostřižený.
„Gambo, žiješ?“ zeptal se Kárl, přestože přístroje nad Gambovou hlavou jasně ukazovaly, že se ptá zbytečně.
06. září 2020
„No dobře, ale co s tím?“
„Je to jednoduché. Vedle v kůlně dáme pumelici do kýble s Gambovým nehašeným vápnem, načasujeme roznětku a nakloníme se nad kýbl. Kdo první uteče, prohraje.“
„A když to bouchne?“
„Tak bude kůlna vybílená,“ mrkl Ferda.
30. srpna 2020
Změna pravidel se prosadila. A se změnou pravidel jsem se začal posouvat žebříčkově výše. Jako slabší jsem mohl rozhodnout o časovém limitu pro tah. Vyhovovaly mi kratší časy. Jednak jsem je lépe odhadoval a, a to hlavně, soupeři zvyklí na minutové intervaly poměrně často přetáhli .
23. srpna 2020
Jediný Gamba křičel: „Tak přestřihl červený nebo modrý?“
Postupně jsem odpovídal na otázky. Začal jsem tou Gambovou: „Byla tma. Vůbec netuším, co mistr Ši přestřihl. Přestřihl-li vůbec něco.“ Gamba se tvářil uraženě.
„Jak to? To je všechno?“ opakoval stále dokola Kárl.
16. srpna 2020
„Ale o tom moje vyprávění nebude. Bude o Mistrovi Ši, kterého jsem měl tu čest osobně poznat.“
Dav posluchačů zavrněl očekáváním. Připadali mi jako malé děti, kteří se těší na pohádku.
„Víte, že nejlepší pyrotechnici jsou Japonci?“ začal jsem.
Nevěděli.
„Jestli jste si někdy všimli, když člověk manipuluje s něčím, co může vyprsknout nebo vybouchnout, tak podvědomě přivírá oči. Většina opravdových pyrotechniků pak mžourá skoro neustále. Taková nemoc z povolání.“
09. srpna 2020
Rozložili jsme figurky na šachovnici, já jsem se otočil zády ke hracímu stolu a zahájil jsem hru. Jako nevidomý jsem měl výhodu úvodního tahu. Byla to rychlá partie, jak jsem předpokládal. Ota hrál bez přemýšlení, protože nevěřil, že bych si mohl pamatovat postavení figur. Když zjistil, že s tím nemám problém, už bylo pozdě na záchranu. Prohrál ve dvanácti tazích.
Mezitím se okolo nás seskupili ostatní šachisté a napjatě sledovali Otovu bezmoc. Když jsem mu dal mat, všichni na něj hlasitě zvolali: „Prohrál jsi, břídile,“ a poplácávali mě po ramenou a nabízeli mi, že bych s nimi mohl hrát pravidelně. Otočili se na Kárla, ten obřadně vytáhl svůj velký sešit a slavnostně pronesl: „Jestli chceš k nám do klubu, musím si tě zapsat. Jak se jmenuješ?“ Civěl na mě.
02. srpna 2020
Nevydržel jsem to: „Nechci být kverulant, ale já jsem nikdy nechápal, proč je potřeba rozhodnout, který drát se přecvikne. Je to přeci elektrický obvod, tak je to úplně jedno, kde se přeruší, ne? A nebo, pokud to tedy má význam, proč prostě nevytáhnete rozbušku?“
Rozhostilo se strnulé ticho. Gamba vytáhl obrovský kapesník a utřel si čelo. Zoufale se díval na Ferdu. Všichni se dívali na Ferdu.
26. července 2020
„Jednou nám to vyprávěl. To jsem ti vlastně neřekl…až všichni dohrajeme, pak pokaždé jeden z nás vypráví nějakou příhodu. Cokoliv, jen to musí mít vazbu na pyrotechniku, to dá rozum. Tak právě jednou Ferda vyprávěl, jak mu to při likvidaci nějaké nálože buchlo v rukách.“
Don mě dostal, sviňák. Pochopitelně jsem si přestal zpívat a můj plán s časováním minuty se rozpadl. Prohrál jsem druhým tahem. Na další partii jsem neměl náladu.
19. července 2020
Vzdal jsem jakýkoliv pokus o další konverzaci. Vůbec jsem netušil, o co tady jde.
Vousáč pokračoval: „A v tom tkví právě kouzlo pyrotechnického šachu. Figurkou se musí táhnout přesně za minutu. Maximálně pět vteřin před.“
„Takže to je jediný rozdíl? Že se táhne po jedné minutě plus mínus pět vteřin?“ snažil jsem se shrnout právě nabyté poznatky.
12. července 2020
Podle pravidel si ještě nezasloužil odpověď, nehledě na to, že bych mu stejně neodpovídal. Rychle jsem seskočil z krmelce a bez ohledu na kolo jsem se rozběhl do lesa.
„Stůj,“ zakřičel maník, „jak to, že znáš moji starou jménem?“
Neotáčel jsem se a „Nejsu tvoje stará, ty debile, když ani nevíš, jak se jmenuju,“ mě dostihlo těsně před tím, než jsem zmizel v nejbližším hustníku. Už jsem se nedozvěděl, jestli k sobě ta pytlácká dvojka patří.
05. července 2020
Problematiku bezpečnostní díry jsem doma nastudoval a připadal jsem si přitom jako kdybych stál po kolena v ledovcovém potoce a snažil se ho vyčistit od drobných kamínků a písku. Nekonečná práce a mizivým výsledkem. Lopota, kterou nelze ve zdraví dokončit.
Věta Johny, máte padáka, mě tu noc po přednášce probudila asi desetkrát. Dal bych třicet tisíc za to, aby se mě to vyžle nezeptalo. A dalších třicet za to, abych nevěděl, že si na mě sází malé holky. Jako na dostihového koně. Zatím kůň sype, tak ho asi nechají žít.
28. června 2020
„Johny, máte padáka?“ pomalu jsem zopakoval dotaz malé hubené holky, která, navzdory své výšce, trčela z davu posluchačů jako vztyčený prst.
Hrklo ve mně. Co to mele? Jakýho padáka? Jednak nejsem Johny a taky, co mě má co dávat padáka takový podvyživený vyžle.
„Johny, you are fired,“ zopakovalo vyžle anglicky a v koutcích úst jí cuklo. Ano, byla si jistá, že mě nachytala nepřipraveného.
21. června 2020
„Proč jsi to udělal?“ ozval se měkký tichý hlas.
Trhl sebou. Otevřel oči a přes zástěnu slz se díval na Miu. Byla rozmazaná. Pátravě se na něj dívala a ve tváři měla smutek. Přístroj na pravé straně postele začal protivně pískat, jakoby chtěl akusticky vyjádřit rozměr Miina smutku.
14. června 2020
„Asistovaná sebevražda je velmi ošemetná věc z etického pohledu. Nikdo nechce pacienta usmrtit. Asistující lékař namíchá smrtelnou dávku medikamentů, ale vezme si ji a pozře sám pacient při plném vědomí. Lékař není vrah.“
„A?“
Profesor pomalu otevřel pravou horní zásuvku pracovního stolu a vyndal známou krabičku. Pozorně sledoval Toma a krabičku položil na kraj stolu. „Řekněme, že tady položíte peníze a já budu mít opět důležitý privátní telefonát,“ zvedl se ze židle.
07. června 2020
„Pokud vnímá svoje okolí, pak by jí mohla návštěva spřízněné duše pomoci, ne?“
Dlouze se zamyslela: „Opravdu ne. A pak… pokoj tři sta dvacet čtyři je permanentně monitorován,“ s kamennou tváří se podívala Tomovi přímo do očí.
„Říkala jste pokoj tři…?“
31. května 2020
Když brzdil na parkovišti u Nemocnice u svatého Ivana, uvědomil si, že vlastně nezná Miino příjmení. Dokonce si ani nebyl jistý, jestli Mia není třeba umělecké jméno. Možná se jmenuje Marie nebo Amálie.
Vtrhl do hlavního vchodu. Na chvíli se zastavil a zběžně očima přeběhl informační ceduli s názvy jednotlivých oddělení. Zrak se zastavil na Traumatologie JIP . Něco mu říkalo, že to je jeho cíl. Když už věřím na spřízněné duše, proč by nemohla zafungovat intuice?
24. května 2020
Seděl na gauči, pil čaj a bilancoval posledních pár dní. Bylo to poměrně zdrcující. Asi byl nevěrný a následně ho opustila ženská. Aby to odčinil, koupil kradené zboží (došel k závěru, že nákup Thany od asistenta nebyl křišťálově čistý)… a Alenku tím stejně nezachránil.
Asi mi Alenka nebyla předurčená. Asi to nebyla moje spřízněná duše… Mia! Vždyť jsem se seznámil s Miou! vyskočil.
17. května 2020
Zalil čaj a mobil pípl, jakože by mohl začít fungovat. Zapnul ho. Objevila se úvodní stránka, na ní datum a čas. Nevěřícně mobilem zahrkal. Přeci není možné, že bych byl v minulosti pět dní! Odmačkával nepřijaté zprávy. Byly tři. Žádná od Alenky. Zřejmě jsem jí moc nechyběl. Asi je fakt konec. Zvrátil hlavu a udělalo se mu opět nevolno. Netušil co na tom mělo větší podíl – hlava nebo srdce?
10. května 2020
Mia se vrátila zpět k Tomovi těsně potom, co dohrála poslední skladba. Výhoda vokalistky je, že nemusí balit žádné bedny, dráty, nástroje.
„Dík, že jsi počkal.“
„Bylo to super. Možná lepší než minule. Vždycky když zpíváš, mám husí kůži, hele,“ natáhl před sebe ruku v krátkém rukávu, „no, trochu už to opadlo, ale měl jsem chlupy v pozoru, jako kdyby mi tam někdo napíchal špendlíky.“
„Kdyby ti tam někdo napíchal špendlíky, možná bys líp zpíval ty,“ prohodila tiše, ale bylo vidět, že ji Tomova reakce těší.
03. května 2020
„Nevím… nikdy jsem o tom nepřemýšlel. Ještě ráno bych řekl, že to je blbost. Teď jsem zmatený.“
„Když jsme k sobě seděli zády, neměl jsi pocit, že jsi někdo jiný?“
26. dubna 2020
I na další štaci v předměstském baru zažil Tom elektrizující zážitek, když Mia zpívala Salvation. Jako kdyby mu po zádech běhaly vodoměrky. I s těma jejich malýma mokrýma studenýma nožičkama. Věděl, že i kdyby Mia zpívala sama, měl by husí kůži. I kdyby jen recitovala s dlaněmi obrácenými vzhůru.
19. dubna 2020
„Ahoj, jdu pozdravit zpěvačku, co teď odešla z pódia,“ Tom se pokusil nahlédnout přes rameno do šatny. Marně.
„Jednak nevím kterou, a pak… co jsi zač?“
„Rád abych mluvil s tou malou brunetou, co teď zpívala Salvation. Byla skvělá.“
„Písnička nebo Mia?“
12. dubna 2020
Současnost slábla a měla čím dál tím menší vliv na minulost. „Myslíš?“ mrkl na servírku. Ta se usmála a přisunula tác s pitím blíže k němu. Poslední záchvěv současnosti ještě vykouzlil na Tomově tváři provinilý úsměv a omluvil se: „Né, díky, dnes nemám chuť.“ Vjem divadla se zmenšil na komorní vysokoškolský klub.
05. dubna 2020
Toma celou cestu domů hlodalo svědomí. Pilulku profesorovi neukradl, zaplatil, ale i tak cítil, že úplně správně to nebylo. Dostává se do podivného kruhu – aby odčinil jeden prohřešek, začíná páchat další. To jsem měl těch kapslí nakoupit hrst…
29. března 2020
„Nemusíte mít strach. Pochopitelně probuzení přes výstupní bod funguje, jakož i asistované procitnutí,“ vysvětloval profesor.
„Jaký je tedy rozdíl?“
„V tom, že pokud minete nebo špatně nadefinujete výstupní bod, což je v podstatě to samé, pak se sám neproberete. Ani tělesné potřeby vás neprobudí. Teoreticky byste mohl i zemřít žízní. Teoreticky, pochopitelně. Tedy, přesněji řečeno, pokusná myš zemře, a ještě se u toho usmívá,“ uchechtl se, jak kdyby ho to samotného pobavilo.
22. března 2020
„Pak už to bylo rychlé. Rozdvojil se mi zrak a měl jsem pocit, že všechny svaly se proměnily ve žvejkačku. Takovou tu hnusnou nadýchanou Blbá huba, nebo jak se to jmenuje. No, a pak už se mi to jaksi rozpilo ve fuzzy zážitek. Nějak nejsem schopen rozlišit mezi tím, co se mi zdálo, a skutečností. Matně si vzpomínám, že jsem odcházel s tou pitomou servírkou z baru. A první ostrý vjem byl, že jsem se vedle ní probudil.“
15. března 2020
Milý Tome, napsal oslovení a zarazil se. Ještě nikdy nepsal dopis sám sobě. Usmál se. I to ho překvapilo. Už si ani nevzpomněl, kdy se usmál naposledy. Milý Tome…, řekla mu tak někdy Alenka? Úsměv povadl.
Ano, milý Tome, je dobrý začátek. Rozepsal se. Jak kladl jednotlivá slova na papír, cítil úlevu. Papír, nejlepší přítel člověka.
08. března 2020
„Ne, tentokrát zdrhat nebudeme…, Marie,“ spiklenecky jsem na Yvu mrkl.
„Souhlasím, dnes mám na to blbé boty, Karle,“ usmála se. Všiml jsem si, že její oči již vstřebaly vláhu, přesto stále vypadala jako nepovedená černobílá fotografie zvětšená na prošlý papír.
„Nějak se z toho vybreptáme. Ale asi by ses měla umýt, poněkud jsi se rozpila.“ Nelhal jsem.
„Musím vypadat hrozně,“ špičkami prstů se snažila zbavit rozmazaných stínů pod očima. Nepomohlo to. „Musím do umývárny.“
Mlčky jsem přikývl.
01. března 2020
„Si hodnej, ale pomstíme se jim spolu. Vymyslíme něco strašného.“
Navrhl jsem, že bychom jim mohli dát do tašky zrající sýr nebo ještě něco víc smradlavého. Yva tuto variantu odmítla útrpným pohledem s úšklebkem. „Seš malej?“
23. února 2020
Školník byl tenkrát zároveň vedoucí pozemků a postrach školy v jednom. Nikdo mu neřekl jinak, než Rapl, což sice byla přísná přezdívka, ale naprosto výstižná. Možná ještě správnější by byla Pomatenej Rapl. Když byl ve třídě nějaký problém a on vypátral viníka (a v tom byl mistr), pak dotyčného za ucho dovlekl na stupínek a mokrou houbou na tabuli mu umyl obličej. Akci většinou doprovázel slovy: „Očistec na tebe, smrade.“ Zbytek třídy se při exekuci dobře bavil a všichni byli rádi, že dnes zrovna oni nejsou předmětem Raplovy očisty.
16. února 2020
„No fuj, já se lekl,“ úplně zbytečně jsem okomentoval zjevné a začal sbírat rozhozené papíry. Dával jsem je na kupu bez ladu a skladu, vůbec jsem neřešil, jestli na sebe jednotlivé listy navazují.
„Hledal jsem tě,“ pokusil jsem se navodit smířlivý tón.
Úkosem se na mě podívala: „Na stole?“
09. února 2020
Povídka byla napsaná zvláštním slohem a četla se opravu dobře. Ale co teď?
Měl jsem napsat kritiku na příběh, který se mi líbil a pro jehož autorku jsem měl slabost. Bylo mi jasné, že moc kritický nebudu. Zkusil jsem tedy svoji kritiku postavit na stavbě povídky, stylu vypravování a autenticitě doby.
02. února 2020
Četba povídky byla osvěžující. Povídka byla dobře vystavěná, netradiční, úplně mě pohltila. Při čtení jsem dokonce zapomněl, že vlastně soutěžím.
Název povídky si již nepamatuji. Vybavuje se mi pouze, že povídka měla velmi svižný start, kdy zápletka začala již ve druhém odstavci:
„Co to kreslíš?“
„Já nekreslím, já píšu,“ zněla odpověď čtyřleté holčičky Jitky.
26. ledna 2020
Sehnat lupu v novodobé základní škole je poměrně svízelný úkol. Na všechno se používají projektory a detailní digitální fotografie. Analogově zvětšovat něco tak nudného jako je příroda, se už asi nenosí.
Ředitelka mi na pomoc zavolala školníka, jelikož on jediný má přístup do všech kabinetů. Přišel a na první pohled mě nenáviděl. Moc jsem se mu nedivil. On, nejdůležitější člověk ve škole, mám dělat poskoka nějakému protekčnímu pisálkovi a hledat s ním lupu pro ještě většího zoufalce – pro starýho sklerotickýho dědka, který si určitě ani pořádně nevyčistil boty při vstupu do budovy.
19. ledna 2020
„Proč jsem tě vyhledal?“ trochu jsem se zamyslel. Byla to poněkud ošidná otázka. Podle vývoje situace by asi bylo nejlepší říct, že ji vlastně vyhledalo moje srdce, ale raději jsem se rozhodl vyklopil vše po pravdě: „Inu, vzpomněl jsem si, že jsi psala povídky, vždyť víš…“
12. ledna 2020
„Asi rok. To máš tak,“ začala vyprávět, „předloni se se mnou rozešel kluk. Nebo já jsem ho vyhodila… to už je jedno. Přišlo to jako blesk z čistého nebe, vůbec jsem to nečekala. Kvůli jedné mojí básničce… řekl, že jsem blbá, tlustá blondýna. Hodně mě to rozhodilo. Byla jsem úplně mimo. A asi z toho stresu nebo co, jsem začala plešatět. Koupila jsem si paruku a jelikož už jsem nechtěla být za blonďatou blbku, tak jsem si koupila černou.“
05. ledna 2020
Rozhostilo se skoro dokonalé ticho. Nebyl slyšet ani hluk z ulice, jen na zdi tikaly velké hodiny. Ty začaly ukrajovat vteřinu po vteřině z mé nevyžádané samoty.
Trochu jsem se porozhlédl po pokoji a zanedlouho jsem stál před knihovnou. Tak takhle ne, prohodil jsem v duchu a vrátil se do pohovky. Zabořil jsem hlavu do podhlavníku a začal přemýšlet. Bylo fajn, že jsem Yvu našel. Tak zvláštně se změnila. Hlavně ty její vlasy – z blond na černý uhel. A určitě ještě píše, což je paráda, to přesně potřebuji… doufám, že se mi ji podaří přemluvit, aby poskytla nějaký literární příspěvek do mojí literárně-kritické soutěže. Píše dokonce povídky, podle toho, co jsem zběžně zahlédl v Literárních pokusech II.
29. prosince 2019
„Umíš předpovídat budoucnost?“ zeptal jsem s úlevou. Byl jsem rád, že ji opět vidím.
„Ano. Třeba naprosto přesně vím, že se za chvíli zuješ a půjdeš dovnitř,“ rukou mě vyzvala ke vstupu. „Pojď, ať tady nestojíš jako podomní obchodník.“
Její předpověď vyšla. Vešel jsem, zul jsem si boty. Odložil je na určené místo a jako správný detektiv jsem si všiml, že ty moje boty jsou v botníku jediné pánské.
22. prosince 2019
Yva Cyntlová byla moje spolužačka na základní škole. Na té úplně nejzákladnější, to jest na prvním stupni. Byla to vlastně první holka, do které jsem byl opravdu zamilovaný (i když tenkrát jsem jen matně tušil, že to je láska) a se kterou jsem opravdu chodil.
15. prosince 2019
Wiliam Bran otevřel dopisní schránku a z ní na zem vypadl dopis. Wiliam se sehnul, zvedl ho, oprášil a nedůvěřivě otočil v ruce. Byl to skoro rok, kdy naposledy dostal skutečný dopis. Od té doby asi upadl v nemilost doručovatelky a ta ho zásobovala pouze inzeráty a složenkami. Dopis, co držel v ruce vypadal jako osobní, i když adresa byla psaná na stroji. Zaujalo ho oslovení:
Wiliam Bran
literární kritik
Wiliam marně vzpomínal, jestli vůbec někdy dostal dopis, na kterém byl titulován jako literární kritik. Ne, toto je první případ.
08. prosince 2019
Když jsem byl malý, jezdil jsem na prázdniny k babičkám. Jedna žila na vesnici a ta druhá na ještě větší vesnici. Tedy ta vesnice byla menší, ale žilo se tam víc vesnicky.
A u té babičky, co žila v té větší vesnici, tedy víc vesnicky, tak tam měli kravín. Ten sice patřil druhé dědině, ale nedalo se to moc poznat, jelikož u kravína široko daleko žádné stavení nebylo. Hlavní však bylo (tedy pro nás prázdnináře), že se tam dalo dojet na kole a že nás tam, vlastně ani nevím proč, trpěli. Jezdil jsem tam se svým kamarádem Liborem. V kravíně jsme zdravili každého silným hlasem, tudíž nás měli za slušně vychované kluky a mohli jsme si tam v podstatě dělat, co jsem chtěli.
01. prosince 2019
Vtáhli Jahodu do jeskyně, měl hlavu pod vodou a asi netušil, že už ji může zvednout. Nady za ním skočil do studené vody, popadl ho za límec a nadzvihl ho. Uviděl Jahodovy oči a dříve, než Jahoda stačil dostat pusu nad vodu, tak se zhluboka nadechl. Oči se rozšířily překvapením a okamžitě omdlel - studená voda na plicích je asi rychlé anestetikum. Nady ho z posledních sil přitáhl k šutru, na kterém seděla Vlasta. Zlatá holka, ještě, že jsem ji vzal. Ta chytila Jahodu za bundu a s obdivuhodnou silou ho vytáhla z vody. Nady vylezl za nimi.
24. listopad 2019
Nady se neptal na co myslí, dělal, že přeřeknutí neslyšel a reagoval na správné sloveso: „Rozstřihneme lahev, vložíme čelovku, a pak PETku zašijeme. Všiml jsem si, že máš sebou i šití.“
Vlasta trochu zklamaně mrmlala v tom smyslu, že to je tedy pěkná blbost, že zašívat lahev určitě nepůjde, a pokud by to nakrásně šlo, tak do ní bude téct voda.
17. listopad 2019
„Chceš jít první?“ zeptal se Nady, když se ocitli na kraji vodního splazu.
Vlasta zhodnotila situaci a po drobném zamyšlení řekla: „Ani náhodou, co kdybys mě neudržel?“
Nady se útrpně usmál a bez řečí podal Vlastě lano, na kterém byl uvázán: „Ok, tak jdu já. Jisti bedlivě.“
10. listopad 2019
Zadek se posunul směrem k Nadymu a pak se ozvalo trhání látky, jak zadní kapsa nevydržela napětí situace. Odkryl se netradiční pohled na bílou hýždi a jediný užaslý divák na ni přestal křičet a užasle sledoval zvětšující se díru. Nebylo pochyb, Vlasta neměla kalhotky. Divadelní představení pojednou nabralo na obrátkách, hýždě se rychle přiblížila a v další chvíli se již chladila v tekoucí vodě.
03. listopad 2019
„Ne, ale začíná se to svažovat, tak můžu být dole fakt rychle.“
Posunul se dál. Světlo od vchodu v orientaci nepomáhalo. Najednou dostal strach. Neviděl kam leze, nohy mu někde trčely ve studené prázdnotě a ruce měl stále natažené před sebe v poloze, jak se nacpal do úzkého vlezu. Od té doby se mu je nepodařilo připažit. Kalhoty se mu vysoukaly skoro ke kolenům a měl pocit, že už není hlava limitujícím faktorem průlezu, ale bambule shrnuté látky u kolenou.
27. října 2019
„Ajaj,“ pronesl nejprve potichu, pak nahlas dodal: „tak to nás asi čeká pěkná prasečina.“
„Myslíš na prasečinky?“ povytáhla Vlasta obočí.
„Ne, ale jestli se budeme někde plazit v podzemí, tak budeme jako prasata, to si piš.“
Nady měl pocit, že Vlasta trochu posmutněla, jen nedokázal odhadnout proč. Jestli ji víc ranilo to, že budou špinaví, nebo to, že on nemyslí na prasečinky.
20. října 2019
K autu Vlasta dorazila v kostkovaných horolezeckých kalhotách a obrovským batohem.
„Ahoj, co to máš v tom báglu?“ zeptal se Nady opatrně.
„Všechno.“
„To vypadá, že v tom máš i vařič a kuchařku.“
Vlasta se na Nadyho útrpně podívala, ušklíbla se a hodila batoh do kufru auta. Tlumiče zavzdychaly.
13. října 2019
Blížil se konec prázdnin, většina kamarádů byla někde rozprsklá ve světě a Nady neměl s kým by chodil lízt po skalách. Zvláštní období. Nedostatek kamarádů vedl k tomu, že sáhl po knížce. Počasí bylo příjemné a tak si chodil číst na nedaleké žulové skály. Bylo to jeho oblíbené meditační místo. Skály byly dostatečně vysoké, aby tam nelezli turisté a dostatečné nevýznamné z pohledu horolezců. Nikdy tam nikoho nepotkal. Tam se mu četlo báječně.
06. října 2019
Šel dál. Ukázalo se, že vítací paní je zároveň paní Ema. Pohybem ho vyzvala, aby se posadil do vysoké židle. Sama se posadila do velikého křesla. Mezi nimi byl malý stolek, na něm balíček karet.
„Co vás přivádí, mladý muži?“ řekla načechraným hlasem Ema.
Nady se zavrtěl na židli. Najednou mu přišlo, že návštěva kartářky je naprostý nesmysl. Ale když už je tady: „Udeřil mě blesk a od té doby se bojím pavouků,“ řekl stručně.
29. září 2019
Počasí se do konce týdne neumoudřilo a nikdo už ani nepomyslel na nějaký výstup. Příhoda o tom, že do Nadyho praštil blesk, byla dost výmluvná, přestože to ve zdraví přežil.
„Jsem rád, že jsme spolu lezli. Sice to bylo šílené, málem mě to ugrilovalo, ale s odstupem času, z pohledu přeživšího, to oceňuji,“ loučil se Nady s Jahodou těsně před tím, než začal sestupovat do údolí na vlak.
Jahoda si hověl u jídelního stolu a něco četl. Zvedl hlavu: „Jó, zážitkově to byl nabitý výstup.“
22. září 2019
„Jak jsi přišel na to, že jsme mentálně propojení?“ zeptal se Jahoda, když otevřel oči. Nady, který seděl před ním se spokojeně usmíval.
„Myslím, že to začalo v okamžiku, kdy jsi mě políbil,“ mrkl na Jahodu Nady.
„Ježiš, kolikrát ti mám říkat, že jsem tě nelíbal,“ štěkl Jahoda.
15. září 2019
Ras s Fandym dojedli, objednali si piva a Ras vyndal z kapsy horolezeckého průvodce. Chvíli jím listoval a pak rozevřenou knihu položil před Fandyho.
08. září 2019
Na chatu dorazili už za tmy. Totálně vyčerpaní, hladoví a podchlazení. S pytlíkem rozinek, takže vlastně ještě nebylo nejhůř. Nady cestou v husté mlze úplně rezignoval a klopýtal tupě za Jahodou. Ten šel nějak po paměti. Když se ho Nady ptal, kde jsou, netušil. Později celou závěrečnou část anabáze líčil poněkud mlhavě. Tvrdil, že šel podle slunce, přestože žádné slunce nesvítilo a byla hustá mlha spojená s drobným deštěm a nepříjemným větrem. Ale údajně ho vedlo světlo. Nakonec celou záležitost s Nadym uzavřeli tak, že je řídil Bůh. Bylo to jediné logické vysvětlení. Do stěny nastupovali jako ateisté a vrátili se jako věřící.
01. září 2019
Dolů dolezli po třech hodinách, takřka bez jediného slova. Na rozhovor nebyly ani podmínky, ani nálada. Nady si uvědomoval nebezpečnost strojového tempa a snažil se soustředit na každý krok. Naprosto hmatatelně cítil, proč při sestupu dochází k většímu počtu úrazů než při výstupu. Tělo ztratilo sílu a pružnost, mysl ztratila odhodlání a zarputilost. Na skále zůstal pouze vyždímaný hadrový panák, kterému někdo utrhl hlavu.
25. srpna 2019
Po pátém pokusu o umělé dýchání najednou s sebou Nady cuknul a uraženě se optal: „Seš teplej? Že mě tady oblizuješ.“
18. srpna 2019
Jahoda se usmál: „Jo, vypadá, že už se dostáváš do formy. Je ti už líp? Klidně si tady kurvuj, to mi je jedno, ale začínal jsi propadat depresi…“
11. srpna 2019
Vypadalo to, že do Jahody kyvadlový pád napumpoval energii. Začal stoupat po lehce ukloněné plotně k Nadymu. Lezl rychle, že Nady sotva stihl dobírat mokré lano. Ještě než Jahoda dolezl na štand, Nady si všiml, že mu po obličeji teče krev. Déšť ji ředil na jahodovou červenou. Jak příznačné.
04. srpna 2019
Nadyho skok na chyt na hraně znamenal posunutí životního postoje rozvážného lezce směrem k lehkovážnému. Měl jednoduchou zásadu: Ve vysokých horách se nepadá, a této zásadě podřídil všechno: výběr cesty, výběr spolulezce, množství jistících prostředků ve stěně, i osobní ambice. Pokud si měl vybrat mezi nesportovním přelezením těžkého úseku pomocí technických pomůcek nebo čistým přelezem, vždy volil bezpečnější variantu.
28. července 2019
Tady se o nejapný žert nejednalo. Jedině…, a to by bylo úžasné, … jedině, že by spal a všechno se mu zdálo. Prosím, prosím, ať se probudím, nejprve si pomyslel Nady, a pak, asi proto aby měl jistotu, zařval do údolí: „Kurva, kurva, kurva.“ Jazyková škola Jahody slavila úspěch.
21. července 2019
„Poslouchal jsem předpověď počasí v rádiu,“ pokračoval Jiří, když viděl, že Jahoda je knedlíkem vyřazen z konverzace.
14. července 2019
Nady se podíval vzhůru. Naivní pokus o zhodnocení, kolik jim toho ještě schází na vrchol. Bylo vidět maximálně dvacet metrů černé žuly, po které tekly proudy vody. Lano se znovu pohnulo. Možná opravdu Jahoda dává signál, že může lézt. Třeba je na dobrém štandu, pod nějakým převisem, pomyslel si Nady. Nic jiného nedávalo smysl, jelikož v takovém počasí se prostě normálně neleze. No, nic, v nejhorším případě alespoň budeme spolu. Ve dvou se ta děsivá slota snáší určitě lépe.
07. července 2019
„Ten tvůj kámoš se zablokoval při lezení? To je asi nějakej simulant, při lezení se prostě zablokovat nedá, nějak funguje psychika a ta tě podrží ve vypjaté situaci,“ řekl Jahoda, když povolil stisk ruky. Jiřímu se ulevilo.
30. června 2019
Na přilbu Nadymu dopadly dvě kapky deště. Jako kdyby příroda začala vyprávět nějaký trapný knock-knock vtip. Trochu se lekl a pro jistotu zkontroloval jištění na štandu. Ujistil se, že šroubovací karabina je dotažená a to ho nepatrně uklidnilo. Na hřbet ruky mu dopadla další kapka, respektive pořádný kápanec. Podobný, stejně veliký kápanec dopadl na lišejník kousek od jištění. Při dopadu vytvořil skoro dokonalou mapu České republiky. Po chvíli se vlivem gravitace Česká republika změnila v bývalé Československo. Kápanec ztratil svoji sílu a definitivně se vpil do lišejníku.
16. června 2019
„To nevím,“ řekla automaticky Suzi. O odpovědi, popravdě, ani nepřemýšlela. Fascinovaně hleděla na majestátní přírodní divadlo a nemohla od něho odtrhnout oči.
„Ať se podíváš kamkoliv, nevidíš jedinou budovu. Žádné lidské dílo.“
09. června 2019
„Mám pro tebe návrh,“ Elis měl ve tváři zvláštní výraz.
No, konečně! pomyslela si Suzi. „Ano? Poslouchám.“
„Zavedu tě na jedno opravdu krásné meditační místo, a tam tě opustím.“
„Co to je za nesmysl? První část beru, s druhou se jdi vycpat.“
02. června 2019
„Tak jó,“ řekla trochu přiškrceným hlasem a odkašlala si.
Elis se usmál: „Dobrá volba. Znám pár akupresurních bodů, myslím, že se ti uleví.“ Přesunul se, sedl si do tureckého sedu a položil si její nohy do klína. Opatrně přejel dlaní po ploskách nohou, jako by je čistil.
26. května 2019
Přešli louku a zamířili k potoku. Suzi nenesla nic, Elis měl titěrný baťůžek, údajně s vodou, sušenkami a penězi, jak říkal pro případ ztroskotání.
Zpočátku suchá, drsná tráva postupně měkla a byla čím dál tím více podmáčená. Chladila do chodidel a podivně voněla. V Suzi to vyvolalo pocit, že našlapuje do obrovského punčového řezu, jen s tím rozdílem, že neměla lepkavé nohy od falešného punče. Přebrodili potok a vyšli kousek výš k lesu k nevýrazné lesní cestě. U cesty se rozprostírala plantáž lopuchů.
19. května 2019
… opět se jí zdálo, jak hrají s Elisem, Gorinem a Leem blues. Jediný zádrhel byl v tom, že když měla začít hrát sólo, zjistila, že na piánu má narovnané haldy papírů a nemůže najít klávesy. Zabořila tedy ruce do lejster a… vytáhla stopky. „Co to tady děláš?“ slyšela, jak se Elis ptá, ale nebyla mu schopná odpovědět. Ve snaze začít hrát, nořila ruce do haldy papírů, ale nenacházela nic jiného, než stopky, stopky, stopky. Prošvihla svůj nástup! Elis přišel až k ní a cloumal jí za rameno. „Co to tady děláš?“ stále opakoval otázku, na kterou neuměla odpovědět. Ještě jeden pokus a… tentokráte z lejster vytáhla telefonní seznam.
12. května 2019
Suzi vešla do velína a zjistila, že celý velín se sestává z jednoho stolu, dvou židlí, jednoho konferenčního stolku a asi tuny všelijakých lejster naskládaných na obou stolech a jedné židli.
„Ještě nikdy jsem nebyla ve velíně,“ chtěla udělat zrzkovi radost v tom smyslu, že je to pro ni čest.
„No, velín… tady se moc nevelí. Máme tady jednu kolej, žádnou výhybku, ani žádnou závoru,“ pokrčil rameny zrzek, načež rychle dodal: „ale prodáváme tu lístky.“
05. května 2019
Záclona se v tichosti poodhrnula a vykoukla rezatá palice. V Suzi by se krve nedořezal - koukala do tváře zhmotnělého Ludwiga van Beethovena! Měla ráda jazz, rock, ale její krevní skupina byl Beethoven. Kde se tady vyskytl? Tady, uprostřed ničeho?
28. dubna 2019
Světlo reflektoru se Suzi zabodlo do očí tak silně, že je musela na chvíli zavřít. Když je otevřela, ten jediný jasný bod jí připadal jako měsíc nad bažinou. Z bažiny jejím směrem upřeně hledělo několik desítek očí ztichlých žab. Očekávaly koncert. Zavrzala židle v sále a bažinatý močál přebral kontury hlediště, ve kterém seděli jejich spolužáci z maturitního ročníku.
14. dubna 2019
„Nebul, Mečoune,“ pronesla silueta. Bylo to mystické. Jak mě mohl neznámý duch oslovit dosud nezveřejněnou přezdívkou?
„Promiň, nechtěl jsem tě vyděsit,“ pokračoval neznámý a přisedl si k ohni, čímž se zhmotnil a už vypadal jako normální člověk v klobouku a dlouhém kabátu, který mu sahal až na zem. Ani jsem se nehnul, jen jsem si utřel nos a možná přestal brečet.
07. dubna 2019
Ještěrka měla dlouhé černé vlasy stažené do culíku a vypadala jako zmenšenina paní Jill MacBainové z filmu Tenkrát na západě, kterou jsem měl rád, i když hlavního pistolníka Harmoniku jsem měl radši, páč měl super klobouk.
31. března 2019
Na tábor jsem se těšil, ale absence přezdívky mě sžírala. Přeci nemůže být tak těžké něco bezvadného vymyslet. Bylo. Prolistoval jsem encyklopedii zvířat Od agamy po žraloka a zjistil, jak je žalostně málo zvířat vhodných pro přezdívku. Chvíli jsem uvažoval o letuše, jelikož je to nejlepší plachtící savec na světě (což by se mi líbilo), ale letucha je ženského rodu, což jsem striktně odmítal. Ano, dalo by se to pochlapit na letuch, ale to mi připomínalo slovo eunuch, a jelikož jsem už věděl, co to znamená, tak jsem letucha okamžitě zavrhl.
24. března 2019
Následující středu jsem na školní chodbě potkal Pavla a ten mi suše oznámil: „Stavím se zase přesně ve tři,“ a odešel dříve, než jsem mu stačil říct, ať raději nechodí. Fakt se mi s ním už na další schůzku nechtělo. Napadlo mě, že raději půjdu za schůzku (stejně, jako se chodí za školu).
Nakonec, jít za schůzku mi přišlo srabácké a rozhodl jsem se, že těm turistům ještě jednu šanci dám. Údajně se nebude probírat to jejich bodování a budou se hrát nějaké hry venku. To by zase taková úděsná otrava být nemusela. Jen abych zase neusnul, to bych se snad hanbou propadl.
10. března 2019
Před dvěma roky, když jsem byl ještě malej, mě přihlásil táta do turistického oddílu. Prý: „Měl by ses taky trošku pohnout, seš línej jako veš.“ Máma ho napomenula, že takhle by přede mnou mluvit neměl. Táta se zatvářil kysele a dodal: „Co vím, je to dobrá parta skautů, co jezdí na čundry a pořádají tábory.“ Ušklíbl jsem se, nechtělo se mi ani jezdit na čundry (když jsem viděl čundráky, tak byli vždycky špinaví a smrděli pivem), ani pořádat tábory (nesnáším vstávání na píšťalku a rozcvičky). Ale zkuste v osmi letech odporovat tátovi. To mi vlastně nejde ani teď, když už jsem daleko větší. Před měsícem mi bylo deset, což považuji za úžasný věk. Už je to dvojciferné číslo! Stejně dvojciferné, jako mají naši, dokonce i babička s dědou!